Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Jan Gintułt Jan Gintułt
Ignacy Rzecki Ignacy Rzecki
Pan Cogito Pan Cogito
Ramzes XIII Ramzes XIII
Piotr Rozłucki Piotr Rozłucki
Michał Rojecki Michał Rojecki
Nikodem Dyzma Nikodem Dyzma
Wiktor Ruben Wiktor Ruben
Cześnik i Rejent Cześnik i Rejent
Konrad Wallenrod Konrad Wallenrod
Anhelli Anhelli
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Ramzes XIII Małgorzata Tułowiecka, Tomasz Wroczyński 30'00
Glówna postacia powiesci historycznej Boleslawa Prusa „Faraon” jest Ramzes XIII. Fabula rozgrywa sie w starozytnym Egipcie, w XI w. p.n.e. Rzady w panstwie sprawuje Ramzes XIII, jednak to kaplani podejmuja wszystkie wazne decyzje polityczne. Mlody faraon mial szczytne cele i wielkie plany,  jednak okazal sie zbyt porywczy i lekkomyslny. Lekcewazac role kaplanów, sam skazal sie na porazke w walce o wladze. Przegral tez swoje zycie osobiste i emocjonalne. Poprzez losy mlodego wladcy, Prus uswiadamia nam, jak istotne w zyciu jest to, by doceniac swego przeciwnika.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A