Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Słowo polskie - nasz chleb niepowszedni Słowo polskie - nasz chleb niepowszedni
Pamiętnik poetycki Pamiętnik poetycki
20 lat niepodległości 20 lat niepodległości
Za kulisami bezpieki i partii Za kulisami bezpieki i partii
Sylwetki z czasów moich Sylwetki z czasów moich
Pamiętnik poetycki Pamiętnik poetycki
Za kulisami bezpieki i partii Za kulisami bezpieki i partii
20 lat niepodległości 20 lat niepodległości
Czasy i ludzie Czasy i ludzie
Słowo polskie - nasz chleb niepowszedni Słowo polskie - nasz chleb niepowszedni
Walki i prace Armii Krajowej Walki i prace Armii Krajowej
Słowo Z archiwum Radia Wolna Europa
Radio Wolna Europa - głos wolności, który ponad 40 lat docierał do Polski zza żelaznej kurtyny. Władze starały się uniemożliwiać odbiór rozgłośni, za jej słuchanie represjonowano, pomimo to jej udział w odzyskaniu przez Polskę wolności jest nie do przecenienia. Dzisiejsze Archiwum Rozgłośni Polskiej, to zbiór niezwykłych audycji, które ocalały po zamknięciu stacji – dźwiękowe świadectwo historii najnowszej. Prezentowany wybór jest zwiastunem specjalnego serwisu, obejmującego kilkadziesiąt tysięcy nagrań z archiwów RWE, BBC i RFI.
Za kulisami bezpieki i partii Józef Światło, Zbigniew Błażyński 13'00
5 grudnia 1953 podstawami systemu PRL wstrzasnela wiadomosc o ucieczce na Zachód podpulkownika Józefa Swiatlo, wicedyrektora Departamentu X Ministerstwa Bezpieczenstwa Publicznego. Departament odpowiadal za czystosc szeregów partii, a Swiatlo byl bezposrednim wykonawca polecen najwyzszych wladz komunistycznych. Jego zadaniem w MBP bylo zbieranie haków na prominentnych dzialaczy partyjnych i panstwowych – odpowiadal, miedzy innymi, za aresztowanie Gomulki.   Motywy ucieczki funkcjonariusza bezpieki sa do dzis przedmiotem sporu historyków.  Sensacje wywolaly nadawane w Radiu Wolna Europa rewelacje Swiatly na temat funkcjonowania stalinowskiego systemu bezpieczenstwa: cykl „Za kulisami bezpieki i partii”. Jego wiedza na te tematy byla niemal nieograniczona. Decyzje o ich opublikowaniu podjal osobiscie Jan Nowak-Jezioranski, w ten sposób  znacznie przyczyniajac sie do przyspieszenia destalinizacji w Polsce. Oto wstrzasajace swiadectwo terroru komunistycznego w powojennej Polsce.    
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A