Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Andrzej Kmicic Andrzej Kmicic
Zenon Ziembiewicz Zenon Ziembiewicz
Teresa Hennert Teresa Hennert
Salomea Brynicka Salomea Brynicka
Widmar Widmar
Janusz Myszyński Janusz Myszyński
Cześnik i Rejent Cześnik i Rejent
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Salomea Brynicka Grażyna Gronczewska, Andrzej Fabianowski 29'00
Salomea Brynicka to jedna z najbardziej niezwyklych postaci kobiecych w literaturze polskiej. Bohaterka powiesci Stefana Zeromskiego pt. „Wierna Rzeka” jest nie tylko bardzo piekna, ale tez niezwykle odwazna i pelna determinacji, w realizacji raz powzietego postanowienia. Nie zwazajac na niebezpieczenstwo, podejmuje sie opieki nad czlowiekiem rannym w powstaniu styczniowym. Kobieta nie pyta o konsekwencje, daje najwiecej i traci najwiecej.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A