Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Janusz Myszyński Janusz Myszyński
Wiktor Ruben Wiktor Ruben
Józef Papkin Józef Papkin
Pan Wołodyjowski Pan Wołodyjowski
Ignacy Rzecki Ignacy Rzecki
Michał Rojecki Michał Rojecki
Franio Franio
Karolina Latter Karolina Latter
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Janusz Myszyński Grażyna Gronczewska, Eligiusz Szymanis 29'00
Hrabia Janusz Myszynski to bohater powiesci Jaroslawa Iwaszkiewicza pt. „ Slawa i chwala”. Akcja dziela zaczyna sie jeszcze przed I wojna swiatowa i rozciaga sie, az do pierwszych lat po zakonczeniu II wojny swiatowej. Postac bohatera jest projekcja postawy Jaroslawa Iwaszkiewicza. Myszynski jest artysta, który chociaz uwiklanym w tysiace zdarzen, caly czas zachowuje dystans do swiata. Zyje on zgodnie z mysla, ze „czym innym jest slawa, która jest wazna, za która sie goni, a czym innym jest chwala, która jest prawdziwa wartoscia”.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A