Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Aniela Dulska Aniela Dulska
Benedykt Korczyński Benedykt Korczyński
Pan Cogito Pan Cogito
Piotr Rozłucki Piotr Rozłucki
Ewa Pobratyńska Ewa Pobratyńska
Anna Cosel Anna Cosel
Teresa Hennert Teresa Hennert
Barbara Niechcicowa Barbara Niechcicowa
Anhelli Anhelli
Karol Borowiecki Karol Borowiecki
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Piotr Rozłucki Małgorzata Tułowiecka, Tomasz Wroczyński 30'00
Piotr Rozlucki to glówny bohater „Urody zycia” Stefana Zeromskiego. Jego ojciec walczyl i zginal w obronie polskosci podczas powstania styczniowego. Piotrem zajal sie wuj, który wychowywal go w duchu rosyjskim, z dala od kraju rodzinnego. Mlodzieniec wybral kariere wojskowa i w randze carskiego oficera dostaje przydzial do garnizonu w Polsce. Kiedy trafia do miejsc zwiazanych ze swoja rodzinna przeszloscia, poznaje Polaków i uczy sie jezyka polskiego, zaczyna sie zastanawiac kim wlasciwie jest – Polakiem czy Rosjaninem. Co stanowi o jego narodowej tozsamosci?
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A