Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Barbara Niechcicowa Barbara Niechcicowa
Teresa Hennert Teresa Hennert
Teresa Hennert Teresa Hennert
Anna Cosel Anna Cosel
Widmar Widmar
Karolina Latter Karolina Latter
Ramzes XIII Ramzes XIII
Nikodem Dyzma Nikodem Dyzma
Edgar Szyller Edgar Szyller
Janka Orłowska Janka Orłowska
Piotr Rozłucki Piotr Rozłucki
Andrzej Kmicic Andrzej Kmicic
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Anna Cosel Małgorzta Tułowiecka, Tomasz Wroczyński 29'00
Anna Cosel to tytulowa bohaterka powiesci Józefa Ignacego Kraszewskiego. Jej postac wzorowana byla na prawdziwych losach Anny Cosel, najslynniejszej kochanki króla Augusta II Mocnego, która zyla w latach 1680-1765. Kraszewski ukazuje niezwykle losy bohaterki, dramat jej wielkosci i jej upadek, a to wszystko na tle wielkiej historii, polityki i licznych dworskich intryg. Hrabina Cosel byla kobieta niezalezna, odwazna i ambitna, która nawet wobec niewoli i meczarni nie wyrzekla sie honoru i dostojenstwa.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A