Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Aniela Dulska Aniela Dulska
Dziewczęta z Nowolipek Dziewczęta z Nowolipek
Salomea Brynicka Salomea Brynicka
Profesor Tutka Profesor Tutka
Cześnik i Rejent Cześnik i Rejent
Maciek Chełmicki Maciek Chełmicki
Jagna Borynowa Jagna Borynowa
Karol Borowiecki Karol Borowiecki
Irydion Irydion
Barbara Niechcicowa Barbara Niechcicowa
Bolesław, Stanisław, Malina Bolesław, Stanisław, Malina
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Profesor Tutka Grażyna Gronczewska, Eligiusz Szymanis 30'00
Profesor Tutka, postac z “Opowiesci Profesora Tutki” Jerzego Szaniawskiego to uroczy, starszy pan. Przynalezy on do innej rzeczywistosci, swiata przedwojennych intelektualistów. Nagle, po wojnie znalezli sie oni w absurdalnym swiecie PRL-u i , mimo pewnej izolacji srodowiska, takze oni musieli w pewnym stopniu liczyc sie z regulami tego swiata. Postac profesora Tutki byla odpowiedzia na niedorzecznosc tamtych czasów. Mimo, ze opowiadania te byly wpisane w socrealizm, którego dawno juz nie ma, refleksje profesora wydaja sie byc dzisiaj równie aktualne.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A