Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Karol Borowiecki Karol Borowiecki
Konrad Wallenrod Konrad Wallenrod
Róża Żabczyńska Róża Żabczyńska
Aniela Dulska Aniela Dulska
Janusz Myszyński Janusz Myszyński
Pan Cogito Pan Cogito
Janka Orłowska Janka Orłowska
Benedykt Korczyński Benedykt Korczyński
Profesor Tutka Profesor Tutka
Wiktor Ruben Wiktor Ruben
Pan Wołodyjowski Pan Wołodyjowski
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Aniela Dulska Małgorzata Tułowiecka, Tomasz Wroczyński 29'00
„Na to mamy cztery sciany i sufit, aby brudy swoje prac w domu i aby nikt o tym nie wiedzial” – mawiala Aniela Dulska, tytulowa bohaterka dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralnosc pani Dulskiej”. Kobieta antypatyczna, energiczna i wladcza terroryzuje cala rodzina. Pani domu niezwykle dba o pozory i opinie innych, wszystko co robi, robi na pokaz. Uwaza, ze zadne zachowanie lub wydarzenie nie jest zle, jesli zostanie zalatwione w czterech scianach domu. Dulska cechuje podwójna moralnosc, choc sama jest osoba niemoralna i zaklamana, ciagle poucza innych.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A