Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Andrzej Kmicic Andrzej Kmicic
Konrad Wallenrod Konrad Wallenrod
Cezary Baryka Cezary Baryka
Profesor Tutka Profesor Tutka
Ewa Pobratyńska Ewa Pobratyńska
Wiktor Ruben Wiktor Ruben
Irydion Irydion
Maciek Chełmicki Maciek Chełmicki
Janusz Myszyński Janusz Myszyński
Tomasz Judym Tomasz Judym
Benedykt Korczyński Benedykt Korczyński
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Profesor Tutka Grażyna Gronczewska, Eligiusz Szymanis 30'00
Profesor Tutka, postac z “Opowiesci Profesora Tutki” Jerzego Szaniawskiego to uroczy, starszy pan. Przynalezy on do innej rzeczywistosci, swiata przedwojennych intelektualistów. Nagle, po wojnie znalezli sie oni w absurdalnym swiecie PRL-u i , mimo pewnej izolacji srodowiska, takze oni musieli w pewnym stopniu liczyc sie z regulami tego swiata. Postac profesora Tutki byla odpowiedzia na niedorzecznosc tamtych czasów. Mimo, ze opowiadania te byly wpisane w socrealizm, którego dawno juz nie ma, refleksje profesora wydaja sie byc dzisiaj równie aktualne.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A