Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Janusz Myszyński Janusz Myszyński
Jan Gintułt Jan Gintułt
Karolina Latter Karolina Latter
Bolesław, Stanisław, Malina Bolesław, Stanisław, Malina
Jan Skrzetuski Jan Skrzetuski
Stefcia Rudecka Stefcia Rudecka
Nikodem Dyzma Nikodem Dyzma
Anna Cosel Anna Cosel
Benedykt Korczyński Benedykt Korczyński
Karol Borowiecki Karol Borowiecki
Tomasz Judym Tomasz Judym
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Bolesław, Stanisław, Malina Małgorzata Tułowiecka, Tomasz Wroczyński 29'00
Opowiadanie Jaroslawa Iwaszkiewicza pt. ”Brzezina” z 1939 roku ma troje bohaterów: Boleslawa, Stanislawa i Maline. Postaci te sa zupelnie rózne, ale jednoczesnie ze soba powiazane. Stanislaw-swiatowiec, artysta i Boleslaw-lesnik, wiodacy zycie uporzadkowane i stateczne, to dwaj bracia, jeden ma chore cialo, drugi chora dusze. Cierpiac na gruzlice Stanislaw, przyjezdza do Brzeziny, aby na lonie przyrody, spedzic ostatnie chwile swojego zycia. Tam zakochuje sie w prostej, wiejskiej dziewczynie Malinie – gosposi Boleslawa. Umierajacy Stas, dzieki pelnej temperamentu dziewczynie zaczyna odkrywac wartosc zycia, wartosc cielesnosci. Opowiadanie to pokazuje pragnienie zycia pelnego, z jednoczesnym przekonaniem o jego marnosci.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A