Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Karolina Latter Karolina Latter
Andrzej Kmicic Andrzej Kmicic
Dziewczęta z Nowolipek Dziewczęta z Nowolipek
Franio Franio
Fantazy Fantazy
Anna Cosel Anna Cosel
Widmar Widmar
Janka Orłowska Janka Orłowska
Cześnik i Rejent Cześnik i Rejent
Ignacy Rzecki Ignacy Rzecki
Jan Gintułt Jan Gintułt
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Franio Małgorzata Tułowiecka, Tomasz Wroczyński 29'00
„Na kazdego przyjdzie chwila jego szczescia” – czytamy w powiesci Wlodzimierza Perzynskiego „Szczescie Frania”. W odniesieniu do glównego bohatera  owo stwierdzenie jest raczej ironiczne. To co spotyka Frania, tylko przekornie mozna nazwac szczesciem. Pogardzany ze wzgledu na swoje pochodzenie, naturalna dobroc i szczerosc, ostatecznie osiaga spelnienie swoich marzen. Tyle tylko, ze w malzenstwie, do którego w koncu dochodzi, pelni on role kozla ofiarnego.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A