Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Pan Wołodyjowski Pan Wołodyjowski
Pan Wołodyjowski Pan Wołodyjowski
Jan Gintułt Jan Gintułt
Michał Rojecki Michał Rojecki
Ewa Pobratyńska Ewa Pobratyńska
Cześnik i Rejent Cześnik i Rejent
Fantazy Fantazy
Salomea Brynicka Salomea Brynicka
Franio Franio
Janka Orłowska Janka Orłowska
Anna Cosel Anna Cosel
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Michał Rojecki Grażyna Gronczewska, Eligiusz Szymanis 30'00
”Soból i panna” to gleboko patriotyczna powiesc Józefa Weyssenhoffa. Tematem utworu jest porzadek natury, który objawia sie w sposobie funkcjonowania calej przyrody, zwierzat oraz w relacjach ludzi i zwierzat. Glówny bohater, student Michal Rajecki to czlowiek spontaniczny, uwielbia polowania oraz wedrówki po lasach i bagnach. Jego milosc do ojczyzny przejawia sie wlasnie w obcowaniu z natura. Ojczyzna bowiem, to nie struktura polityczna, monarcha, czy panstwo, ale to cos co istnieje wokól i gleboko tkwi w swiadomosci czlowieka, przez co jest niemozliwe do odebrania.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A