Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Franio Franio
Edgar Szyller Edgar Szyller
Pan Wołodyjowski Pan Wołodyjowski
Salomea Brynicka Salomea Brynicka
Róża Żabczyńska Róża Żabczyńska
Widmar Widmar
Maciek Chełmicki Maciek Chełmicki
Anhelli Anhelli
Michał Rojecki Michał Rojecki
Bolesław, Stanisław, Malina Bolesław, Stanisław, Malina
Nikodem Dyzma Nikodem Dyzma
Jan Skrzetuski Jan Skrzetuski
Zenon Ziembiewicz Zenon Ziembiewicz
Józef Papkin Józef Papkin
Ignacy Rzecki Ignacy Rzecki
Pan Cogito Pan Cogito
Rafał Wilczur Rafał Wilczur
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Salomea Brynicka Grażyna Gronczewska, Andrzej Fabianowski 29'00
Salomea Brynicka to jedna z najbardziej niezwyklych postaci kobiecych w literaturze polskiej. Bohaterka powiesci Stefana Zeromskiego pt. „Wierna Rzeka” jest nie tylko bardzo piekna, ale tez niezwykle odwazna i pelna determinacji, w realizacji raz powzietego postanowienia. Nie zwazajac na niebezpieczenstwo, podejmuje sie opieki nad czlowiekiem rannym w powstaniu styczniowym. Kobieta nie pyta o konsekwencje, daje najwiecej i traci najwiecej.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A