Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Stanisław Barcz Stanisław Barcz
Karolina Latter Karolina Latter
Ewa Pobratyńska Ewa Pobratyńska
Maciek Chełmicki Maciek Chełmicki
Anna Cosel Anna Cosel
Anhelli Anhelli
Bolesław, Stanisław, Malina Bolesław, Stanisław, Malina
Salomea Brynicka Salomea Brynicka
Nikodem Dyzma Nikodem Dyzma
Ramzes XIII Ramzes XIII
Karol Borowiecki Karol Borowiecki
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Maciek Chełmicki Małgorzata Tułowiecka, Tomasz Wroczyński 29'00
Glównym bohaterem powiesci Jerzego Andrzejewskiego pt. „Popiól i diament” jest dwudziestoczteroletni Maciek Chelmicki. Akcja ksiazki rozgrywa sie w dniach zakonczenia II wojny swiatowej. Maciek jest „Kolumbem’ - nalezy do pokolenia straconego, urodzonego w latach dwudziestych. Najlepsze lata swego zycia poswiecil ojczyznie. Przed wojna zdazyl zaledwie ukonczyc gimnazjum, potem wstapil do konspiracji i walczyl w powstaniu warszawskim. Wychodzi z lat wojennych z przegrana mlodoscia, a wierny romantycznym ideom patriotycznego czynu i poswiecenia, zostaje bolesnie oszukany przez historie.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A