Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Nikodem Dyzma Nikodem Dyzma
Nikodem Dyzma Nikodem Dyzma
Janka Orłowska Janka Orłowska
Edgar Szyller Edgar Szyller
Barbara Niechcicowa Barbara Niechcicowa
Maciek Chełmicki Maciek Chełmicki
Salomea Brynicka Salomea Brynicka
Karol Borowiecki Karol Borowiecki
Anna Cosel Anna Cosel
Anhelli Anhelli
Widmar Widmar
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Edgar Szyller Grażyna Gronczewska, Eligiusz Szymanis 30'00
Przyjaciel Jaroslawa Iwaszkiewicza, wielki kompozytor Karol Szymanowski, byl pierwowzorem postaci Edgara Szyllera. Bohater powiesci „Slawa i chwala” jest artysta bardzo mocno zakorzenionym w polskiej tradycji, ale równoczesnie w tradycji kultury europejskiej. Uwaza on, ze sztuka jest czyms swietym, tym co siega do tego co naprawde istotne, do wartosci najwyzszych, prawdziwych. Jednoczesnie tylko ona pozwala widziec swiat i to co sie dziej w okolo, w sposób wlasciwy.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A