Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Anna Cosel Anna Cosel
Tomasz Judym Tomasz Judym
Benedykt Korczyński Benedykt Korczyński
Pan Wołodyjowski Pan Wołodyjowski
Jan Gintułt Jan Gintułt
Ewa Pobratyńska Ewa Pobratyńska
Cezary Baryka Cezary Baryka
Profesor Tutka Profesor Tutka
Irydion Irydion
Franio Franio
Anhelli Anhelli
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Pan Wołodyjowski Grażyna Gronczewska, Tomasz Miłkowski 30'00
Jerzy Michal Wolodyjowski to znany wszystkim bohater Trylogii Sienkiewiczowskiej. Wywodzil sie z ubogiej szlachty, a na zycie zarabial wojaczka. Byl szczuply, niskiego wzrostu, jednak mimo takiej postury nazywano go „pierwsza szabla Rzeczypospolitej”. Wierny jako przyjaciel, znakomity zolnierz i niepokonany wojownik, oddany Bogu, ojczyznie i milosci. Broniac Kamienca, Wolodyjowski wolal wysadzic sie w powietrze, niz oddac zamek Turkom.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A