Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Wiktor Ruben Wiktor Ruben
Anhelli Anhelli
Tomasz Judym Tomasz Judym
Konrad Wallenrod Konrad Wallenrod
Andrzej Kmicic Andrzej Kmicic
Janka Orłowska Janka Orłowska
Benedykt Korczyński Benedykt Korczyński
Teresa Hennert Teresa Hennert
Irydion Irydion
Anna Cosel Anna Cosel
Stanisław Barcz Stanisław Barcz
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Konrad Wallenrod Grażyna Gronczewska, Tomasz Wroczyński 29'00
Konrad Wallenrod to tytulowy bohater poematu historycznego Adama Mickiewicza. Osadzona w realiach XIV wieku opowiesc, dotykala problemów patriotycznych z czsów zaborów. Konrad jest Litwinem, jako male dziecko zostal porwany przez krzyzaków i wychowany przez mistrza krzyzackiego Diterycha von Kniprodena. Czeste rozmowy z litewskim poeta Halbanem, rozpalily w nim swiadomosc narodowej przynaleznosci. Ta sytuacja stawia go przed dylematami natury moralnej i etycznej. Dokonujac wyboru podstepu i zdrady, jako srodków, które moga przyniesc korzysc jego ukochanej ojczyznie, Wallenrod zaprzepaszcza swoje zycie i porzuca zasady kodeksu rycerskiego.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A