Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Cześnik i Rejent Cześnik i Rejent
Maciek Chełmicki Maciek Chełmicki
Benedykt Korczyński Benedykt Korczyński
Pan Wołodyjowski Pan Wołodyjowski
Bolesław, Stanisław, Malina Bolesław, Stanisław, Malina
Janka Orłowska Janka Orłowska
Jan Skrzetuski Jan Skrzetuski
Nikodem Dyzma Nikodem Dyzma
Jagna Borynowa Jagna Borynowa
Salomea Brynicka Salomea Brynicka
Dziewczęta z Nowolipek Dziewczęta z Nowolipek
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Pan Wołodyjowski Grażyna Gronczewska, Tomasz Miłkowski 30'00
Jerzy Michal Wolodyjowski to znany wszystkim bohater Trylogii Sienkiewiczowskiej. Wywodzil sie z ubogiej szlachty, a na zycie zarabial wojaczka. Byl szczuply, niskiego wzrostu, jednak mimo takiej postury nazywano go „pierwsza szabla Rzeczypospolitej”. Wierny jako przyjaciel, znakomity zolnierz i niepokonany wojownik, oddany Bogu, ojczyznie i milosci. Broniac Kamienca, Wolodyjowski wolal wysadzic sie w powietrze, niz oddac zamek Turkom.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A