Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Pan Wołodyjowski Pan Wołodyjowski
Jan Gintułt Jan Gintułt
Ignacy Rzecki Ignacy Rzecki
Stanisław Barcz Stanisław Barcz
Wiktor Ruben Wiktor Ruben
Karol Borowiecki Karol Borowiecki
Nikodem Dyzma Nikodem Dyzma
Róża Żabczyńska Róża Żabczyńska
Konrad Wallenrod Konrad Wallenrod
Anna Cosel Anna Cosel
Piotr Rozłucki Piotr Rozłucki
Zenon Ziembiewicz Zenon Ziembiewicz
Karolina Latter Karolina Latter
Irydion Irydion
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Stanisław Barcz Małgorzata Tułowiecka, Tomasz Wroczyński 29'00
General Barcz to tytulowy bohater powiesci politycznej Juliusza Kadena-Bandrowskiego. Akcja ksiazki rozgrywa sie w przelomowym dla Polaków okresie, od pazdziernika 1918 roku do jesieni 1919, byl to czas kiedy po latach niewoli na nowo ksztaltowala sie polska panstwowosc. General Barcz jest postacia fikcyjna, ale na jego zyciorys skladaja sie biografie Józefa Pilsudskiego oraz generala Sosnkowskiego. Bohater powiesci znajduje sie w samym centrum walki o wladze i placi za to wysoka cene. Autor pokazuje, ze polityka jest czesto gra nieczysta i ohydna. Tutaj niewiele liczy sie moralnosc, jakiekolwiek zasady, prawda, honor i uczciwosc, liczy sie jedynie skutecznosc oraz bezwzglednosc.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A