Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Karolina Latter Karolina Latter
Nikodem Dyzma Nikodem Dyzma
Piotr Rozłucki Piotr Rozłucki
Irydion Irydion
Janka Orłowska Janka Orłowska
Cześnik i Rejent Cześnik i Rejent
Stefcia Rudecka Stefcia Rudecka
Dziewczęta z Nowolipek Dziewczęta z Nowolipek
Ramzes XIII Ramzes XIII
Pan Cogito Pan Cogito
Benedykt Korczyński Benedykt Korczyński
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Irydion Grażyna Gronczewska, Andrzej Fabianowski 30'00
Irydion – tytulowy bohater utworu Zygmunta Krasinskiego to postac tragiczna. Akcja dramatu rozgrywa sie w II w. n.e. i zawiera liczne sceny obrazujace rozpad imperium rzymskiego, starcie poganstwa i chrzescijanstwa. Ojciec bohatera Grek Amfiloch wychowuje go w nienawisci do Rzymu. Syn podejmuje sie zatem misji zemsty na Rzymie, za zniewolenie i upokorzenie Grecji. Irydion cale swoje zycie podporzadkowuje idei zemsty. Chcac zobaczyc Rzym w ruinie jest gotowy oddac swoja dusze diablu.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A