Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Michał Rojecki Michał Rojecki
Konrad Wallenrod Konrad Wallenrod
Zenon Ziembiewicz Zenon Ziembiewicz
Pan Cogito Pan Cogito
Anna Cosel Anna Cosel
Aniela Dulska Aniela Dulska
Salomea Brynicka Salomea Brynicka
Janka Orłowska Janka Orłowska
Stefcia Rudecka Stefcia Rudecka
Profesor Tutka Profesor Tutka
Józef Papkin Józef Papkin
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Pan Cogito Grażyna Gronczewska, Tomasz Miłkowski 28'00
“Badz odwazny, w ostatecznym rozrachunku jedynie to sie liczy ... Badz wierny. Idz” tak w swoim przeslaniu mówi Pan Cogito. Imie bohatera cyklu wierszy Zbigniewa Herberta jest nawiazaniem do tezy Kartezjusza „Cogito ergo sum” (Mysle, wiec jestem). Zdaniem poety, swiadome zycie czlowieka powinno byc podporzadkowane wyzszym ideom. Egzystencjalne rozwazania Pana Cogito sa niejako podsumowaniem doswiadczen ludzi zyjacych wspólczesnie. Jego heroiczna postawa jest równiez przypomnieniem, ze nawet stan zagrozenia nie zwalnia czlowieka z wiernosci zasadom moralnym.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A