Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Tomasz Judym Tomasz Judym
Jan Skrzetuski Jan Skrzetuski
Maciek Chełmicki Maciek Chełmicki
Anhelli Anhelli
Bolesław, Stanisław, Malina Bolesław, Stanisław, Malina
Irydion Irydion
Ramzes XIII Ramzes XIII
Piotr Rozłucki Piotr Rozłucki
Nikodem Dyzma Nikodem Dyzma
Edgar Szyller Edgar Szyller
Janka Orłowska Janka Orłowska
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Anhelli Grażyna Gronczewska, Eligiusz Szymanis 28'00
„Anhelli” to pisany proza poemat Juliusza Slowackiego stylizowany na biblijna przypowiesc. Prezentuje pesymistyczna wizje wielu pokolen polskiej emigracji, zeslanców na daleka pólnoc. W swiecie przedstawionym zaciera sie granica miedzy swiatem ludzi i swiatem duchów. Dominujacy elementem jest wszechobecna biel syberyjska. W tym wlasnie krajobrazie toczy sie, pozbawione nadziei, zycie tytulowego Anhellego, jednego z licznej grupy wygnanców. Jego „ofiara serca”, która oznacza cierpienie w pustce i samotnosci, traci wszelki znaczenie wobec braku wiary w odkupicielski sens poswiecenia.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A