Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
Janusz Myszyński Janusz Myszyński
Benedykt Korczyński Benedykt Korczyński
Cezary Baryka Cezary Baryka
Nikodem Dyzma Nikodem Dyzma
Wiktor Ruben Wiktor Ruben
Salomea Brynicka Salomea Brynicka
Barbara Niechcicowa Barbara Niechcicowa
Bolesław, Stanisław, Malina Bolesław, Stanisław, Malina
Rafał Wilczur Rafał Wilczur
Cześnik i Rejent Cześnik i Rejent
Karolina Latter Karolina Latter
Słowo Bohaterowie naszych lektur
Czy bohater powieści może stać się bohaterem narodowym? Bez wątpienia tak, wszyscy przecież słyszeli o Andrzeju Kmicicu. W literaturze polskiej odnajdziemy jednak różne postaci - nie zawsze pozytywne i sympatyczne. Wzbudzają kontrowersje i dyskusje, i to nie tylko w gronie literaturoznawców. Bohaterowie lektur żyją nie tylko na kartach książek. Oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia – przydatne przed każdym egzaminem z literatury.
Nikodem Dyzma Małgorzata Tułowiecka, Andrzej Makowiecki 30'00
Nikodem Dyzma, tytulowy bohater powiesci Tadeusza Dolegi –Mostowicza pt. „Kariera Nikodema Dyzmy” jest typem uniwersalnym. Kreatury jego pokroju mozemy spotkac w róznych czasach i krajach, takze dzisiaj. W Dyzmie nie ma nic co by budzilo sympatie, brakuje mu wdzieku, jest w nim pazernosc, prostactwo i sila przebicia. Na salonach, gdzie wszystko zalatwia sie w bialych rekawiczkach, wyróznia go agresja i chamstwo, które odczytuje sie jako odwage. To co decyduje o karierze Nikodema Dyzmy, to jest falszywe rozpoznanie jego charakteru i jego wartosci.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A