Do poprawnego słuchania kanału niezbędna jest najnowsza wersja programu Flash Player. Flash player można pobraż ze strony producenta pod adresem: http://www.adobe.com/products/flashplayer
Playlista
When Can I See You When Can I See You
Zbigniew Mentzel Zbigniew Mentzel Bogumiła Prządka
Dreaming Of You Dreaming Of You Culbertson Brian
Janusz Krasiński Janusz Krasiński Bogumiła Prządka
Sanctuary Sanctuary
The Voodooyoodoo The Voodooyoodoo Ambush Scott
Maciej Wojtyszko Maciej Wojtyszko Hanna Szof
Anonymous Skulls Anonymous Skulls Medeski JohnMartin BillyWood ChrisKing John
Kordian Tarasiewicz Kordian Tarasiewicz Ewa Stocka-Kalinowska
Break Out Break Out
Karl Dedecius Karl Dedecius Ewa Prządka
Africana Suite Africana Suite Di Meola Al
Back In The Day Back In The Day NAJEERideout Rex
Słowo Zapiski ze współczesności
Artyści, pisarze, uczeni o najnowszej historii, rozgrywającej się w ich życiu. Janusz Gajos: "Miałem 8-9 lat, stawiałem na taborecie mniejszy taboret, dwie książki to była kurtyna". Paweł Huelle: "Stan wojenny. Żałowałem, ale nie zostałem aresztowany, jak większość moich kolegów". Sławomir Mrożek: "W Polsce było bardzo ważne, żeby być ważnym. W każdym kraju to jest ważne, ale w Polsce to było najważniejsze".
Janusz Krasiński pisarz, publicysta 15'00
Pierwsze lata po wojnie spedzil w wiezieniu oskarzony o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. Wiezienia na Mokotowie, we Wronkach i Rawiczu staly sie na dlugi czas  jego domem. Janusz Krasinski opowiada o psychicznych torturach, ludziach, którzy z nim siedzieli, wieziennych kabaretach i przedstawieniach. Wspomina moment odzyskania wolnosci i odnalezienie rodziny. Mówi o pierwszych publikacjach i wrazeniu, jakie zrobil na nim nowo wybudowany Palac Kultury i Nauki. Janusz Krasinski (ur. 1928) nalezal do Szarych Szeregów. W czasie Powstania Warszawskiego wywieziony do Oswiecimia, a nastepnie do Dachau. Po powrocie do kraju oskarzono go o dzialalnosc szpiegowska na rzecz Amerykanów i skazano na pietnascie lat wiezienia. Zostal zwolniony na mocy amnestii w 1956 roku, a w 1998 – uniewinniony przez Sad Najwyzszy. Doswiadczenia okresu wojny i stalinowskiego wiezienia w istotny sposób wplynely na jego twórczosc literacka. Zachowanie jednostki w sytuacjach ostatecznych to glówny temat podejmowany przez pisarza. Dwie sposród jego sztuk – „Sniadanie u Desdemony” i „Czapa” – grane byly z powodzeniem takze za granica, a  sluchowiska Krasinskiego emitowaly m.in.: BBC, holenderskie radio Hilversum i rozglosnia w Japonii.
Zobacz również
Copyright © Polskie Radio S.A